A tulpa egy olyan – a tibeti misztikában levő – lény vagy tárgy, amit egyedül hoznak létre puszta akaraterőn keresztül. Más szóval ez egy olyan megvalósított gondolat, ami testi alakot vett.
A fogalmat 19. században Alexander David-Neel hozta nyugatra, aki azt állította, hogy létrehozott egy tulpát a saját képében, Tuck barát (Robin Hood társa) a kedélyes szerzetes szintén egy tulpa lehetett, mivel csak később jelent meg a Robin Hood féle balladahagyományokban.
Sok szerző és művész használt tulpákat a munkáikban, mindkettő a széppróza kontextusában és abban, hogy misztikáról írjanak. Clive Barker horrorszerző például felidézte a híres Candy Man gyilkosát, hogy csak egy szerény változattá szelídítse az eredeti véres mítoszt, hogy az ne legyen több egy egyszerű történetnél.
Televízió
• Az X-akta epizódja az Arcadia-ban (6x13), a háztulajdonosok közösségének - amely egy elzárt társaság - elnöke arra használ egy tulpát, hogy végrehajtsa a környékben felállított szabályokat; azok, akik ismételten megszegik az irányelveket, találkoznak a sors hátborzongató kezével.
• A Pokoltanya részben Sam úgy gondolja, hogy egy tibeti tulpával van dolguk. Ez a tibeti gondolatkivetítés egyfajta formája. 1915-ben, Tibetben történt, hogy szerzetesek kitaláltak maguknak egy gólemet, aztán olyan erősen rákoncentráltak, hogy életre kelt. Sam úgy gondolja, hogy ez lehetséges, hiszen akkor a tibetiek húszan voltak, itt meg ezrek hisznek benne, és ezért létezhet. A jel, a ház falán lévő tibeti spirituális pecsét (sigil*). Ezt a pecsétet évszázadokon keresztül használták. Nagyítóként gyűjti össze a meditatív gondolatokat. Az oldal látogatói nézik a képet a jelről, közben a Mordechai-ra gondolnak. Ez megmagyarázza azt, hogy miért változik Mordechai története. Ahogy az változik, az emberek is mást gondolnak róla. És ezzel magyarázható az, hogy miért nem használt a kősó. Viszont nem lehet lemosni egyszerűen azt a jelet, mert ha megalkotnak egy Tulpát, az önálló életre kel. A Winchester testvérek mutatnak a paranormális jelenségekkel foglalkozó honlap tervezőinek egy halotti bizonyítványt, a 30-as évekből. A halottkém szerint a halál valódi oka egy lőtt seb volt, amit saját magának okozott. 45-össel lőtte le magát. Állítólag még a mai napig is fél a fegyverektől. Annyira, hogy ha lelövöd egy 45-sel, ami különleges vastölténnyel van megtöltve, akkor megölheted.
• A So Weird epizódban is szerepel egy tulpa. Fiona találkozik egy problémás fiúval, aki létrehozott egy tulpát (ebből adódik a fiú problémája). Azt gondolja, hogy ez a tulpa egy képzeletbeli barát, de Fi mondja neki, hogy ez valami fajta energia, amit létrehozott, és segít neki megoldani azt.
• Könnyek között Kali (Andreas Marschall), egy entitás által, olyan gonosz gyilkossá válik, akit nem tudnak irányítani.
• Paranoiai Agent Lil Slugger (Shonen Bat) karaktere a növekvő hisztériának köszönhetően egy tulpát hoz létre, és ez a tulpa támadja meg Tsukiko Sagit. Az ő támadása irányítja rá a figyelmet a tényre, mivel azt állítja, hogy Lilhez kísértetiesen hasonlító ember akarta őt megölni.
• Illetve a Tulpa címú rövid kanadai film.
A valóságban:
Sajnos bizonyos antiszemita elemek – akár rosszindulatból, akár pedig puszta tudatlanságból – ebből a metafizikai elméletből gyakran azt a téves következtetést vonták le, hogy a zsidók tulajdonképpen fekete mágusok. Azzal gyanúsították őket, hogy a Szefer Jecira olyan varázsigét is tartalmaz, amelynek segítségével életre lehet kelteni egy agyagfigurát. Ez a hiedelem az alapja a gólem-legendának is. (A gólem szó a héber ‘formátlan’ jelentésű golam kifejezésből ered.) Ez az ismeretlen eredetű és korú legenda, illetve a gondolatformák létrehozásának valódi gyakorlata olyannyira összekeveredett, hogy lehetetlen megtudni, vajon a legenda származott-e a meditációs gyakorlatok valamilyen félreértett leírásából, vagy pedig épp a meditációs gyakorlatokat inspirálta azaz elképzelés, hogy az ember képes saját képére életet létrehozni, éppúgy, ahogy Isten tette egykor. Ám a gólem-mese túlságosan is szó szerint értelmezi azt, ami valójában csupán „haladó fokú” meditációs gyakorlat, hiszen a kabbalisták nem bábuk gyártásával foglalkoznak, hanem legföljebb arra próbálják saját teremtő erejüket összpontosítani, hogy egy gondolati formát ember alakban vetítsenek ki az asztrális szférába. Az ilyesmi számos hagyományon belül és évezredeken át bevett szellemi gyakorlatnak számított, különösen Tibetben, ahol a képzetek efféle kivetítését Tulpa-teremtésnek nevezik. Ez az eljárás – jóllehet öntudatlanul – ma is él a modern szellemgyógyászatban, ahol a gyógyító gyakran gyűjti energiáit valamilyen angyali vagy alaktalan gondolatformába, például valamilyen fénygömbbe, mielőtt útnak indítaná, hogy új életerővel töltse el távol lévő páciensét.
Sigil*
A képen egy részlet található a Sefer Raziel HaMalakhból, amely különféle bűvös sigiliseket (vagy סגולות, seguloth,héberül) tartalmaz.
A sigil egy szimbólum, amit egy speciális bűvös cél érdekében hoztak létre. A sigil kifejezés a latin sigilumból származik, ami pecsétet jelent, bár ez szintén lehet kapcsolatos a héber סגולה (segulah jelentéssel szó, tett vagy tétel lelki hatás). Az öreg norvég, ami rúnát köt össze, az ötlet egy példája. Mindazonáltal a sigil különbözik a rúnáktól, úgy tervezték őket hogy ne képviseljenek egy ábécét, de betűképhez hasonlítsanak, amik sokféle szimbólumból vagy fogalmakból álljanak és elszánt, jellemző ikonikus jelentést vigyenek beléjük.
Egy sigilnek lehet egy elvont képszerű vagy félelvont alakja. Ez megjelenhet bármilyen formában, testi vagy virtuális, vagy csak az elmében. A vizuális szimbólumok a legnépszerűbb alakok, de a hallható és tapintható szimbólumok használatai sem ismeretlenek a varázslásban.
Sigilia általában a zsidó misztikában és a Kabbalisztika varázslatában található meg. A Sefer Raziel HaMalakhon és a középkori zsidó misztikus forrásokon alapulnak a nyugati varázslatok.
Austin Osman Spare a Zos Kia Cultus-ában a saját maga által finomított sigilát használja a rítusaihoz. A technikáját manapság is alkalmazzák, alapeleme a káoszvarázslatnak és ebből fejlődött ki a nyugati varázslat népszerű elemévé.
A sigilát az üzletek is tudatosan használják (mint pl. az egyik kóla gyártó cég és a BOHÓCOS gyorsétterem) a vállalati logóikban.