Jelkpek sokasga vesz minket krl nap mint nap. Mint ahogy a vilgegyetemben minden, a szimblumok is ert, rezgst kpviselnek. Energijukkal kpesek hatni rnk, s zeneteiket akkor is befogadjuk, ha nem ismerjk a jelentsket. Azonban megismerve ket, teremterejket tudatosan is kiaknzhatjuk.
A rgi korok emberei kpesek voltak a szimblumok rejtett zenett a tudatukba emelni. A jelkprendszer tudsknt ltezett, az emberek rtettk s tudatosan hasznltk ezt a „nyelvet”, amelyet a modern, racionlis ember mr elfelejtett. Tudomst sem vesznk a szimblumokrl, pedig ma is hemzsegnek krlttnk – az otthonunkat dszt klnbz motvumoktl a cglogkon, a nemzeti, vallsi vagy politikai jelkpeken t egszen a szmokig, a betkig s a nyelvnkig, tszvik a mindennapjainkat. A mai vilgban mgis alig van helyk, legtbbszr spontn mdon, malkotsokban vagy tudattalan szinten az lmainkban kapnak teret.
Jel-kp
A szimblum a grg „szmbolon” szbl ered, amelynek jelentse: sszevets, sszehasonlts, egybeess. A szimblum kt egyenrang elem egysgben val kiteljesedse. Az egyik elem rzkelhet, konkrt, ez a jell, mg a msik, a jelzett kevsb konkretizlhat, eszmei elem. A szimblum lnyege, hogy a konkrt, lthat kp valamilyen rejtett, „misztikus”, mgttes jelentstartalmat jell. Ez az egyszerbb jelkpek esetn rnzsre megrthet, nem szorul pldul magyarzatra, hogy az oroszln mirt az ert s a hatalmat, a brny mirt a gyengesget s a szeldsget testesti meg. A bonyolultabb jelkpek megrtse azonban komolyabb elvonatkoztatst ignyel. Vannak olyan szimblumok is, amelyeket csak bizonyos beavats utn rthetnk meg. Egyes jelkpeket magunkkal hoztunk a szletsnkkor, mg msokat letnk folyamn tanultunk meg. Vannak az egsz emberisgre vonatkoz si szimblumok, s lteznek az egyes npek, kultrk szimblumai.
si szimblumok
A szimblumalkots egyids az emberisggel. Az ember azrt hozott ltre szimblumokat, hogy kifejezze velk mindazt, amit tudatosan megtapasztalt, de mskppen nem tudott kifejezni, azaz az emberi tudat olyan llapotait s lehetsgeit, amelyekre nincs sz, legfeljebb kp. A jelkpek egyetemes, rk rvny trvnyszersgeket rnak le, a vilgmindensg s benne az ember tudatnak termszett kpezik le.
Termszetfeletti igazsgokhoz vezetnek el, vagyis a htkznapi valsgon tl meglhet igazsgrl szlnak.
Koncentrlt teremter
A teremts a gondolattal indul, majd a szval folytatdik. A jelkp pedig a sznl is sszetettebb, mivel ltalban tbb szval lerhat dolgot jell. Minden sznak teremtereje van, de a jelkp, mivel tbb sz nyilvnul meg benne, koncentrlt ervel teremt. A szimblumok teht energit kpviselnek, ezrt tudatos hasznlatukkal elhvhatjuk azokat az erket, amelyeket magukban rejtenek. Azaz ismerve egy-egy szimblum jelentst, annak energiit felszabadthatjuk magunkban, ha a szimblummal rendszeresen kapcsolatba kerlnk. Mivel a szimblumok kzs „informcis mezbl” szrmaznak, gy minden ember szmra ugyanazt a jelentst, informcit hordozzk. Ez az informci akkor is hatssal van letnkre, ha nincs tudomsunk rla, azaz ha nem ismerjk egy adott szimblum jelentst.
Melyik mit zen?
Energit kpviselnek a sznek, a szmok, a betk, a geometriai alakzatok, ezenkvl vannak termszeti, nvnyi s llati szimblumok is. Gyakran megfigyelhet, hogy a pozitv energit kpvisel alakzatok elforgatva vagy tkrzve negatv, rombol hatsv vlnak. Az albbiakban megtudhatod nhny ismert szimblum jelentst.
▪ Pont: az llandsg, az rkkvalsg jelkpe. A kezdet s a vg, az alfa s mega.
▪ Kr: a vgtelensget, az rk megjulst, a krforgst, a teljessget, az eredend tkletessget s harmnit jelkpezi. si rtelmezsben az ltet nap korongjt jelkpezte, az ember lte a nap fnytl fggtt, ezrt Istenknt tekintettek r. Ezrt lett az abszolt, a vgtelen egysg, a tkletessg szimbluma. A karikagyr, amely a frfi s a n egysgt jelkpezi, ezrt vlt a hzassg szimblumv.
 |
Szvcsakra a Dvid-csillaggal |
▪ Mandalk: a krhz hasonlan a mandalk is a teljessget, az egysget s a harmnit jelkpezik. Pozitv energijuknak ksznhet lltlag, hogy a mandala alaprajz vrosok, mint Rma, Prizs vagy Washington, nagyvross fejldtek.
▪ Kt egymst metsz kr: a szvetsg jelkpe.
▪ Hrom koncentrikus kr: a test, a llek, s a szellem hrmas egysge.
▪ Hrom egymsba kapcsold kr: a Szenthromsg szimbluma, az rtelem, az rzelem s az akarat egysge.
▪ Ngyzet: az anyagi vilg jelkpe, ezenkvl az alapossgot, a szilrdsgot, a merevsget s a korltozst is szimbolizlja. Ha az egyik oldaln ll, stabilitst, ha valamelyik cscsn, akkor labilitst, mozgst jell.
▪ Cscsval felfel tekint hromszg: a bels fny, az anyagi vilgbl kivl szellemi minsg, a felfel trekv llek szimbluma. Mgikus cselekmnyekre is hasznljk.
▪ Cscsval lefel tekint hromszg: az anyagba val trekvs, a fentrl lefel raml energik, Isten anyagi ltet bevilgt fnynek jelkpe.
▪ Hatg csillag (Dvid-csillag, Indiban a szvcsakra jelkpe): a felfel, illetve lefel irnyul egyenl oldal hromszgek egyestsvel ltrejtt szimblum a felfel s lefel mutat erk, energik tkletes egyenslya, a fldi s isteni vilg szvetsge, a megtallt t, a megvilgosods, a harmnia jelkpe.
▪ tg csillag: a felfel ll tg csillag kitrt vgtagokkal az embert jelkpezi, a cscsn ll pedig az rdg vagy stn jelkpe. A flfel mutat csillag a szellemi magaslatok irnyba trekvst szimbolizlja, a lefel mutat az alvilg stt erit szltja meg.
▪ Szvasztika: a nap, a teremt Isten, a vgtelen, az rk let, a szerencse szimbluma. Ngy karja a ngy gtjat jelkpezi. A 90 fokkal elforgatott szvasztika a nci horogkereszt, amely az erszak, a fajelmlet vezrelte npirts, a terror s az elnyoms jelkpv vlt.
▪ Spirl, csigavonal: az rvnyls jele. Ha jobbra irnyul, akkor a teremt, ha balra, akkor a rombol erket szimbolizlja. A llek evolcija is ilyen spirlis vonalban halad: krben mozog, ugyanakkor ciklusonknt mindig egy szinttel feljebb lp.
▪ Sugaras csillagforma: a sztrad energit jelkpezi.
▪ Kereszt: si jelkp, amely a ngy gtjat, az vszakokat s a tr-idt jelkpezte. Kt szrnak metszspontja a vilg kzpontja, ngy karja megfelel a ngy gtjnak. Az archetipikus embert is jelkpezi, a fggleges vonal az gi, az intellektulis, a pozitv, az aktv s a hmnem, mg a vzszintes a fldi, a racionlis, a passzv s a ni aspektus. A kereszt az letfa geometrikus vltozataknt is felfoghat.
▪ Fa, letfa, vilgfa, gig r paszuly: si szimblum az letfa, amely a vilg kzepn helyezkedik el, s sszekti az gi s a fldi szfrt. A fa gykerei a fldbl tpllkoznak, mg lombja az g fel trekszik, gy biztostva tjrt a vilgrszek kztt. Az ember lelki fejldst is szimbolizlja.
▪ Hegy: szimbolikja hasonl az letfhoz – gbe nyl cscsa a fldrl az isteni vilgba vezet, a szellemi ltbe val felemelkedst jelkpezi.
▪ llatszimblumok: az llatok tulajdonsgai vagy viselkedsjegyei alapjn minden llathoz kapcsoldott egy-egy jelents. A ragadoz madarak a vilg felett uralkod er, a szabadsg s a mindent lts szimblumai, az oroszln, a tigris s a medve a hatalmat, a btorsgot s az ert jelkpezi, a l s a szarvas a gyorsasg, a nemessg jelkpe, a kutya a frfiassgot s az sztnket, a macska a niessget, a rejtlyt s a fggetlensget jelkpezi, a lepke az talakuls szimbluma, mg a kgy az jjszlets, a gygyts s a frfiassg jelkpe.
Jelkpek a gygyts szolglatban
Tbb nismereti s gygyt mdszer is kihasznlja a szimblumok ltal kzvettett informcit s energit. A kineziolgitl kezdve a klnbz pszicholgiai rajzteszteken, a grafolgin, a tarot-n s az asztrolgin t a szm- s betszimbolikig mindegyik eszkztrban szerepelnek szimblumok.
Teszteld a szimblumok erejt!
A tesztels prban, izomtesztelssel vgezhet. Krd meg partnered, hogy hunyja le a szemt, laztson, s gondoljon egy semleges dologra. Majd add a kezbe egy szimblum rajzt, mikzben a msik karjt vzszintesen kinyjtja, s tovbbra is ugyanarra a semleges dologra gondol. Prblj meg enyhe nyomst gyakorolni a kinyjtott karjra. Ezutn ismteld meg a ksrletet egy msik jelkppel. Amelyik szimblumnl nehz volt lenyomni a partnered karjt, az erstette az energiamezejt, amelyiknl knnyen leesett a kar, az pedig gyengtette.
|